Gdzie trafia woda z przydomowej oczyszczalni ścieków?

Coraz więcej gospodarstw domowych i nie tylko decyduje się na własną przydomową oczyszczalnię ścieków. Jest to opcja zamienna dla powszechnej kanalizacji oraz tradycyjnego szamba. Wyjaśniamy, w jaki sposób działają tego typu instalacje, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze oraz gdzie trafia woda z takiej oczyszczalni? O przydomowych oczyszczalniach ścieków mówi się w ostatnich latach coraz więcej, a to za sprawą ich ogromnej popularności. Producenci takich systemów robią wiele, aby tworzyć rozwiązania, które znajdą zastosowanie w dosłownie każdych okolicznościach. Przyjrzyjmy się więc temu o wiele bliżej i spróbujmy odpowiedzieć na najczęściej padające pytania związany z tym tematem.

Jak funkcjonują przydomowe oczyszczalnie ścieków?

Przydomowe oczyszczalnie ścieków to instalacje przepływowe, których głównych zadaniem jest neutralizacja zanieczyszczeń, a więc szkodliwych substancji, metali ciężkich itp. z trafiających do nich ścieków. Wszelkie procesy, które mają na celu oczyszczenie ścieków, odbywają się w dużym zbiorniku, który z reguły jest podzielony na komory. To tam dochodzi o filtracji przy udziale np. piasku, filtra roślinnego, osadu czynnego czy specjalnych pożytecznych bakterii. Na tej podstawie wyróżniamy kilka rodzajów przydomowych oczyszczalni ścieków, w tym z drenażem rozsączającym, właśnie piaskowe, roślinne, ale też najbardziej nowoczesne biologiczne. Własna oczyszczalnia to sporo niewątpliwych zalet, ponieważ jest ona praktycznie bezawaryjna, nie wymaga obsługi, a sama eksploatacja jest dość tania.

Dlaczego oczyszczalnia przy domu jest ekologiczna?

Niewielka oczyszczalnia ścieków może obsłużyć całe jednorodzinne gospodarstwo domowe. Mówimy tutaj o instalacji o efektywności do 7,5 metra sześciennego wody na dobę. Nie trzeba przy tym starać się o żadne pozwolenie budowlane, lecz jedynie zgłosić budowę takiego systemu w odpowiednim starostwie powiatowym na minimum 21 dni przed rozpoczęciem prac. Oczyszczalnie, o których tutaj mówimy, są niezwykle ekologiczne, ponieważ sam proces neutralizacji zanieczyszczeń odbywa się przy użyciu naturalnych, biologicznych zasobów. Ponadto, oczyszczone ścieki nie są marnowane, lecz w pewnym sensie trafiają do drugiego i kolejnego obiegu.

Gdzie trafiają oczyszczone ścieki?

Przydomowe oczyszczalnie ścieków składają się z niewielu elementów, a mimo to działają bardzo wydajnie. Wśród elementów wyróżniamy przede wszystkim rury doprowadzające oraz odpływowe, a między nimi wspomniany już zbiornik. Wiele osób zastanawia się, gdzie właściwie trafiają oczyszczone przez ten system ścieki? Z reguły woda jest odprowadzana z powrotem do gleby za pomocą drenażu, może być jednak wykorzystana także ponownie do podlewania ogrodu. W ostatnim przypadku korzysta się ze specjalnej pompy oraz zwykłego węża ogrodowego. Widzimy więc, jak korzystnym rozwiązaniem jest budowa przydomowej oczyszczalni, mimo że nie jest to niski koszt. Trzeba bowiem przygotować się na wydatek rzędu od kilku do nawet 30 000 złotych, ale warto potraktować to jako inwestycję, które szybko się zwróci.