Planowane zmiany przy ulicy Otolińskiej: Spółka Inwestycje Miejskie chce wyburzyć i zastąpić istniejący budynek typu "lipsk"

Spółka Inwestycje Miejskie ma na celu przeprowadzenie poważnych zmian przy ulicy Otolińskiej, w ramach których sześciokondygnacyjny 'Pałac cudów’ ma zostać zastąpiony trzema nowymi budynkami mieszkalnymi. Obecnie trwa procedura selekcji firmy, która stworzy rzetelne projekty i kosztorysy dla planowanej inwestycji. Celem jest stworzenie nowych budynków mieszkalnych oraz kompleksowej infrastruktury dookoła, obejmującej m.in. nowe drogi, parkingi, ścieżki dla pieszych, małe elementy architektoniczne, altana na śmieci, plac zabaw oraz tereny zielone. Dodatkowo planowany jest montaż systemu oświetlenia i monitoringu.

Spółka zamierza skorzystać z zewnętrznego finansowania dla realizacji tego projektu. Wstępne etapy, obejmujące opracowanie projektów i zdobycie pozwolenia na wyburzenie obecnego budynku, mogą potrwać do ośmiu miesięcy. Kosztorys może wymagać dodatkowych dwóch miesięcy. Termin składania ofert przez potencjalnych wykonawców upływa 18 lipca.

W ramach planowanej inwestycji, spółka chce zastąpić obecny budynek typu „lipsk” trzema nowymi budynkami (A, B, C), które staną się częścią komunalnego zasobu mieszkalnego. Realizacja inwestycji ma być podzielona na dwa etapy. W pierwszym etapie będzie wybudowany budynek A, a po jego ukończeniu nastąpi rozbiórka istniejącego budynku i wybudowanie dwóch pozostałych budynków (B i C). Każdy z budynków będzie miał powierzchnię około 420 m2.

Wszystkie budynki mają być identyczne: niepodpiwniczone, z dwiema klatkami schodowymi (każda z windą) oraz pięciokondygnacyjne. W budynku A na parterze zaplanowano świetlicę środowiskową dla dzieci oraz ogrzewalnię dla osób bezdomnych.

Plan zakłada stworzenie 32 mieszkań w budynku A, w tym 16 jednopokojowych i 16 dwupokojowych. W jednopokojowych mieszkania pokój nie może być mniejszy niż 10 m2, zaś w lokalach dwupokojowych powierzchnię należy powiększyć przynajmniej o 5 m2. Przewidziano oddzielne wejścia do części mieszkalnej, świetlicy i ogrzewalni.

W budynku A planowana jest świetlica środowiskowa o powierzchni około 140 m2, z której korzystać będzie mogło 20-25 dzieci pod opieką dwóch wychowawców. Na miejscu będzie aneks kuchenny z jadalnią, sala dydaktyczno-relaksacyjna o powierzchni około 60 m2, pokój dla wychowawców, szatnia i toalety. W tym samym budynku znajdować się będzie ogrzewalnia dla osób bezdomnych – 10 kobiet i 20 mężczyzn. Pomieszczenie to ma mieć powierzchnię około 140 m2 i składać się z dyżurki, kącika kuchennego, dwóch sal pobytowych (oddzielnie dla kobiet i mężczyzn), magazynów i łazienek.

W drugim etapie inwestycji zostanie wybudowane 40 mieszkań w budynku B oraz 40 w budynku C. Mieszkania dla osób niepełnosprawnych mają być zlokalizowane na parterze budynków B i C, natomiast w budynku A na pierwszym piętrze.

Ponadto w każdym mieszkaniu przewidziano aneksy kuchenne wyposażone w zlewozmywak i kuchenkę elektryczną z piekarnikiem. Ściany przy urządzeniach mają być wyłożone płytkami. Podłogi mają być wyłożone terakotą o podwyższonej wytrzymałości lub innymi materiałami odpornymi na zniszczenia.

W łazienkach zaprojektowano natrysk z zasłoną prysznicową. W łazienkach znajdować się będą umywalki, miski ustępowe i położone płytki na ścianach przy urządzeniach sanitarnych oraz na podłodze.

Wszystkie budynki mają być wykonane w technologii tradycyjnej, spełniającej wszystkie parametry izolacyjno-wytrzymałościowe, uwzględniając rozwiązania energooszczędne. Budynki mają być wykonane w standardzie „do zasiedlenia”, co oznacza, że będą one w pełni wykończone i wyposażone we wszystkie niezbędne instalacje, takie jak: wodno-kanalizacyjna, elektryczna, c.o., domofonowa/wideodomofonowa, telewizyjna i telekomunikacyjna oraz instalacja monitoringu.