Zdecydowana większość mieszkańców Płocka od kilkudziesięciu lat z niecierpliwością wypatrywało momentu, gdy ruszy budowa Centrum Radioterapii przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w ich mieście. Przez ten czas inwestorzy kilkakrotnie się zmieniali, aż ostatecznie inicjatywę przejęły lokalne władze województwa, które postanowiły sfinansować budowę ośrodka. Obecnie trwa ostatni etap przygotowań do otwarcia, w tym przeprowadzka i dopełnianie formalności związanych z kadrą pracowniczą. Planowany termin rozpoczęcia działalności przez Centrum to 1 sierpnia.
O procesie powstawania Centrum Radioterapii dałoby się opowiedzieć niemało. W 2013 roku podpisano umowę na realizację projektu z firmą Radiology Therapeutic Center Poland. Pierwsi pacjenci mieli być przyjęci na przełomie lat 2014 i 2015, ale plany te legły w gruzach.
W kolejnych latach zainteresowanie budową wykazała firma Numed. Podpisany został kontrakt, a nawet wmurowano symboliczny kamień węgielny pod budowę. Niestety, nadszedł czas pandemii Covid-19, co spowodowało, że firma zmieniła swoje założenia. W 2021 roku zdecydowała się wycofać z inwestycji. Wówczas to władze województwa postanowiły wesprzeć projekt i ogłosiły przetarg na budowę ośrodka. Za kwotę blisko 65 milionów złotych obiekt postawiła firma Alstal. Budowa rozpoczęła się na początku 2022 roku, a pierwotnie planowano oddanie gotowego budynku do października 2023 roku.
Poszczególne działy od kilkunastu ostatnich tygodni sukcesywnie przenoszą się do nowego budynku. Centrum Radioterapii planuje przyjmować pierwszych pacjentów już za tydzień.
– Skompletowaliśmy już kadry w 90%. Radioterapia jest gotowa do działania, a pierwszy pacjent zostanie przyjęty 1 sierpnia – mówi nam dyrektor szpitala, Stanisław Kwiatkowski.
Dla mieszkańców Płocka oznacza to koniec długiej podróży do najbliższych, choć i tak oddalonych o kilkadziesiąt kilometrów, ośrodków radioterapii.
Winiarskie Centrum Radioterapii będzie miało cztery piętra, z czego trzy będą usytuowane powyżej poziomu gruntu. Znajdą się tam m.in. oddział chemioterapii dziennej, oddział łóżkowy radioterapii, pracownia tomografu komputerowego, rezonansu magnetycznego oraz medycyny nuklearnej. W piwnicy będą mieściły się bunkry z akceleratorami medycznymi. Pacjenci otrzymają dostęp do wszystkich stosowanych obecnie metod radioterapii.