Samotność po stracie — rady jak odbudować życie po śmierci partnera

Utrata partnera to zawsze ogromny cios. Nawet jeśli śmierć była wynikiem ciężkiej i długiej choroby, to nie można się na nią przygotować. Dalsze życie bez wsparcia ukochanej osoby jest niezwykle trudne i wymaga wiele pracy i samozaparcia. Zapoznaj się ze sprawdzonymi metodami, które mogą nieco pomóc w radzeniu sobie ze stratą.

Zaakceptuj stan żałoby

Żałoba jest stanem, który składa się z kilku różnych etapów. Na początku praktycznie zawsze pojawia się szok i niedowierzanie. Jest to czas, gdy trudno zaakceptować to, co się stało. Na tym etapie ciężko podejmować racjonalne kroki czy zajmować się codziennymi obowiązkami. Warto skorzystać z pomocy bliskich w załatwianiu formalności. Należy także pomyśleć o uporządkowaniu rzeczy zmarłej osoby. Samodzielne uporanie się z tym może być bardzo trudne. Warto więc skorzystać usług firmy oferującej profesjonalne czyszczenie po zmarłym.

Musisz zaakceptować, że to, co dzieje się z Tobą, jest zupełnie normalnym zjawiskiem. Odczuwanie straty, żalu, a nawet fizycznego bólu zdarzają się bardzo często. Musisz uświadomić sobie, że nawet jeśli chwilowo wydaje Ci się, że Twój stan nieco się poprawił, to za jakiś czas ponownie możesz zmagać się z tymi problemami. Żałoba jest procesem, którego nie da się szybko przeskoczyć. Musisz ją zaakceptować i każdego dnia podejmować wyzwania, a na ostatnim jej etapie w pewnym stopniu uda Ci się pogodzić ze stratą.

Daj sobie czas

Jak już wiesz, żałoba jest procesem, który u jednych trwa dłużej, a u innych krócej. Nie da się przewidzieć, jak będzie to w Twoim przypadku. To, co czujesz, nie minie z dnia na dzień, dlatego musisz być wyrozumiały wobec siebie. Z czasem z pewnością poczujesz się inaczej i będziesz mógł pójść dalej. Bądź cierpliwy i wyrozumiały, nie poganiaj sam siebie, ani nie daj tego zrobić innym. Twój organizm i psychika same ustalą, jak długo potrwa proces żałoby. Choćbyś próbował, to nie uda Ci się go przyspieszyć.

Zastanów się, co Ci pomaga

Przeżywanie odejścia bliskiej osoby jest sprawą indywidualną i u każdego może wyglądać inaczej. Jedni chcą spędzać jak najwięcej czasu w samotności, gdyż towarzystwo innych jest dla nich męczące. Cisza jest dla nich ukojeniem i sposobem na opanowanie nerwów. Inni z kolei potrzebują kontaktów z innymi, gdyż dają im siłę do działania. Zastanów się, co sprawdza się w Twoim przypadku. Być może uprawianie ulubionej aktywności fizycznej będzie dawało Ci satysfakcję i ukojenie albo nowe hobby, które znajdziesz. Nie bój się eksperymentować, gdyż w tym wszystkim chodzi o Twoje emocje. 

Poszukaj wsparcia

Nawet jeśli wolisz przeżywać żałobę w samotności, to rozmowy z bliską osobą czy przyjacielem mogą być bardzo ważne. Nawet krótkie spotkania pomogą Ci podnieść się na duchu w najtrudniejszych momentach, których z pewnością będzie wiele. Rodzina i przyjaciele mogą stanowić ogromne wsparcie emocjonalne. Rozmowy z bliskimi mogą pomóc w uwolnieniu emocji i zrozumieniu, że nie jesteś sam w swoim bólu. Dla wielu osób przynosi to upragnioną ulgę.

Jeśli czujesz, że nie radzisz sobie z emocjami i tym wszystkim, co dzieje się dookoła oraz w Twojej głowie, skorzystaj z pomocy specjalistów. Możesz dołączyć do grupy wsparcia lub udać się do psychologa. Zajmie się on Twoimi emocjami w odpowiedni sposób oraz pomoże przejść przez kolejne etapy żałoby. Nie wstydź się prosić o pomoc, gdyż może być ona dla Ciebie prawdziwym wybawieniem. 

Stopniowo wracaj do życia

Na początku żałoby z pewnością nie będziesz mieć ochoty na żadne przyjemności czy rozwój pasji. Wiele osób potrzebuje odpoczynku od obowiązków zawodowych, gdyż nie jest w stanie ich wykonywać. To zupełnie normalne zjawisko. Nie należy jednak zatracać się w skrajnościach, dlatego wskazane jest stopniowe wracanie do życia, które prowadziło się wcześniej. Gdy poczujesz się nieco lepiej, wróć do pracy, ale porozmawiaj z przełożonym o tym, jakie obowiązki jesteś w stanie wziąć na siebie. Zbyt szybkie wrzucenie się w wir życia zawodowego nie jest dobrym rozwiązaniem, gdyż może przynieść kolejne problemy. Wszystko rób stopniowo i z rozsądkiem.

Pomyśl także o tym, aby zrobić coś wyłącznie dla siebie. Może to być wizyta u fryzjera czy kosmetyczki, zakup nowych ubrań lub cokolwiek innego, dzięki czemu, chociaż na chwilę poczujesz się nieco lepiej. Nie jest to lekarstwem na żałobę, ale takie drobne czynności mogą pomóc w przechodzeniu przez kolejne jej fazy. 

Radzenie sobie z żałobą – podsumowanie

Każdy, kto stracił ukochaną osobę inaczej radzi sobie z bólem i żalem. Dla jednych wybawieniem jest przebywanie w samotności ze swoimi myślami. Dla innych ratunkiem jest aktywność fizyczna czy regularne spotkania towarzyskie. Bez względu na to, który sposób sprawdza się u Ciebie, korzystaj z niego nadal, jeśli tylko przynosi Ci, choć odrobinę ulgi. Pamiętaj o tym, aby szukać profesjonalnego wsparcia, jeśli czujesz, że nie jesteś w stanie samodzielnie poradzić sobie z emocjami. Żałoba to długotrwały proces, który może trwać miesiące, a nawet lata. Nie można jej przyspieszyć, a jedynie szukać skutecznych sposobów na uporanie się z nią.