Decydująca faza 13. edycji Budżetu Obywatelskiego Płocka: Głosowanie nad projektami o wartości 6,3 mln złotych

Zbliża się decydujący moment 13. edycji Budżetu Obywatelskiego Płocka – etap głosowania nad zaproponowanymi projektami. Do dyspozycji mieszkańców naszego miasta jest suma przekraczająca 6 milionów złotych.

Tradycja Budżetu Obywatelskiego w Płocku ma już swoje lata. To ważny moment dla lokalnej społeczności, kiedy to mieszkańcy mają wpływ na lokalne wydatki i mogą zdecydować, na które projekty zostanie przeznaczona pokaźna suma – tym razem aż 6,3 miliona złotych. Środki te zostały podzielone na dwie kategorie: 3,78 miliona złotych przeznaczono na inicjatywy osiedlowe, natomiast pozostałe 2,52 miliona złotych trafi na projekty ogólnomiejskie.

Każdy obywatel Płocka ma prawo do oddania dwóch głosów – jeden na projekt osiedlowy, drugi na ogólnomiejski. Proces głosowania rozpocznie się 6 września i będzie trwał do 19 września. Możliwość oddania głosu dostępna jest zarówno online, jak i stacjonarnie. Dotyczy to miejsca stałego, jakim jest Urząd Miasta Płocka na ul. Synagogalnej 4 (Centrum ds. Organizacji Pozarządowych), otwarty od poniedziałku do piątku w godzinach 9-17, oraz mobilnych punktów głosowania, które będą pojawiać się każdego dnia na innych osiedlach miasta.

Do tej edycji Budżetu Obywatelskiego zgłoszono 29 projektów, które przeszły proces formalnej weryfikacji. Jak podkreśla prezydent Andrzej Nowakowski, wszystkie projekty są efektem pracy samych mieszkańców Płocka: „To ich pomysły na Płock i odzwierciedlenie potrzeb naszej wspólnoty. Przez ponad 10 lat wykonaliśmy 90% projektów wskazanych przez mieszkańców. Wydaliśmy na to ponad 40 milionów złotych z budżetu miasta.”

Wyniki głosowania dowiemy się najpóźniej 30 września. Wśród propozycji ogólnomiejskich znajdują się m.in. projekt „In Vitro dla płockich par” o wartości 200 000 zł, program przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu za 476 413 zł czy renowacja miasteczka ruchu drogowego przy Zespole Szkół nr 1 na kwotę 927 400 złotych.