Według raportu Komendy Miejskiej Policji w Płocku, sprawne działanie obserwujących sytuację świadków przyczyniło się do zatrzymania nietrzeźwego kuriera w powiecie płockim. W ramach tego samego dnia, zdarzyło się jeszcze jedno porażające wykroczenie – kurier, który nie posiadał prawa jazdy, doprowadził do tragicznego wypadku w Warszawie, powodując śmierć 14-letniego chłopca na przejściu dla pieszych. Z tych powodów, Ministerstwo Cyfryzacji postanowiło zapowiedzieć konieczność wprowadzenia zmian w istniejących przepisach.
3 stycznia, ostatni piątek, na posterunku policji pojawiło się zgłoszenie dotyczące nietrzeźwego kuriera, zatrzymanego przez pracownika ochrony na terenie prowadzonej inwestycji przy ulicy Kordeckiego w Starej Białej.
Podkomisarz Monika Jakubowska, rzecznik prasowy płockiej policji, informowała: „Zatrzymany przez nas mężczyzna został wskazany przez pracownika ochrony. Badania alkomatem wykazały, że kurier miał w organizmie ponad 2,5 promila alkoholu. 48-latek przyznał, że niespełna dwie godziny przed zdarzeniem spożywał alkohol, po czym wrócił do swoich obowiązków.”
Człowiek ten, zgodnie z prawem, stracił uprawnienia do kierowania pojazdem. Teraz czeka go proces sądowy za jazdę pod wpływem alkoholu. Zasądzone mogą zostać wysokie grzywny oraz nawet do 3 lat pozbawienia wolności.
W tym samym dniu, w stolicy kraju – Warszawie, pracownik firmy kurierskiej, kierujący busem towarowym bez odpowiednich uprawnień, uderzył śmiertelnie 14-letniego chłopca na przejściu dla pieszych i uciekł z miejsca wypadku, nie udzielając pomocy poszkodowanemu. Mężczyzna został zatrzymany następnego dnia.
W reakcji na te tragiczne zdarzenia, wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zapowiedział wprowadzenie zmian legislacyjnych. Do końca stycznia ma być dostępny zautomatyzowany system przeglądu bazy CEPiK dla przedsiębiorców. Minister podkreślił, że „kara za takie przestępstwa musi być bezwzględna”.