Chociaż kamica nerkowa jest często kojarzona z dolegliwością dotykającą osoby w średnim wieku, nie jest to choroba wyłączna dla tej grupy. Szacunki wskazują, że aż 150 tysięcy polskich dzieci jest potencjalnie zagrożonych wystąpieniem tej choroby. Jedyne w województwie mazowieckim i jedno z nielicznych w kraju miejsc, gdzie możliwe jest leczenie zabiegowe kamicy u dzieci, to Kliniczny Oddział Chirurgii – Centrum Leczenia Kamicy działające przy szpitalu w Dziekanowie Leśnym.
Założone w 2017 roku Centrum Leczenia Kamicy (CLK), jako część Klinicznego Oddziału Chirurgii Dziecięcej, jest jednym z nielicznych miejsc w Polsce, które oferuje kompleksową terapię kamicy nerkowej dla małych pacjentów, stosując przy tym minimalnie inwazyjne metody zabiegowe.
Centrum, dzięki zespołowi doświadczonych specjalistów oraz wysokiej klasy sprzętu medycznemu, zdobyło uznanie nie tylko na terenie Polski, ale także w Europie. Jak podkreślił marszałek Adam Struzik, w ciągu ostatnich kilku lat przeprowadzono tam ponad 1450 procedur, z wykorzystaniem technologii robotycznej, co znacząco ułatwiło przebieg zabiegów i zminimalizowało ryzyko powikłań. Zakup sprzętu o wartości 1,5 miliona złotych możliwy był dzięki wsparciu finansowemu.
Profesor Beata Jurkiewicz, kierownik Kliniki Chirurgii Dziecięcej i Urologii Dziecięcej CMKP, podkreśliła, że celem działania CLK jest zapewnienie dzieciom kompleksowego leczenia kamicy nerkowej na najwyższym światowym poziomie. Zapewniła także, że placówka oferuje wszystkie dostępne na świecie metody zabiegowe.
Wśród oferowanych przez CLK procedur są ureterolitotrypsja (URSL), wsteczna chirurgia nerkowa (RIRS), nerolitotrypsja przezskórna (PCNL) czy litotrypsja pozaustrojowa (ESWL). Ta ostatnia metoda jest najmniej inwazyjną formą leczenia kamicy nerkowej. Dodatkowo, jako jedyny taki ośrodek w Polsce, posiadają robot Avicenna Roboflex – pierwsze na świecie rozwiązanie robotyczne do nawigacji wewnątrznerkowej, używane w leczeniu kamicy.
Wykorzystanie nowoczesnej technologii pozwala na precyzyjne operacje ureterorenoskopem giętkim, wprowadzanym do nerki przez moczowód. Dzięki temu możliwe jest lepsze manewrowanie w nerce, zwiększona bezpieczeństwo zabiegu oraz zmniejszenie dawki promieniowania rentgenowskiego o połowę podczas procedury – wyjaśnia profesor Jurkiewicz.
Kamica nerkowa jest chorobą cywilizacyjną, która charakteryzuje się dynamicznym wzrostem zachorowań i zalicza się do grupy schorzeń przewlekłych z dużą skłonnością do nawrotów. Choroba może dotknąć nawet wcześniaków. U małych dzieci kamica nerkowa jest najczęściej wynikiem wrodzonych nieprawidłowości metabolicznych, natomiast u starszych dzieci powstawanie złogów w układzie moczowym jest często konsekwencją niezdrowej diety lub obniżonej aktywności fizycznej.
Rozpoznanie choroby jest obecnie łatwiejsze dzięki profilaktyce i dostępowi do pediatrów i nefrologów dziecięcych. Kamica nerkowa może powodować różne, niecharakterystyczne objawy, takie jak apatia czy ból brzucha. Bardziej zdecydowane objawy to silny ból spowodowany przemieszczaniem się złogu w drogach moczowych, wymioty i silne uczucie parcia na pęcherz. Inne sygnały ostrzegawcze to nawracające zakażenia układu moczowego – podsumowuje profesor Jurkiewicz.
Statystyki pokazują, że co piąty pacjent z diagnozą kamicy nerkowej będzie potrzebował leczenia zabiegowego. Po upływie 5 lat u 50% pacjentów wystąpią nawroty, a po 10 latach – u 80-90% chorych, co będzie wymagać ponownego leczenia zabiegowego.