Według najnowszych doniesień, śledztwo w materii potencjalnej nadużyć uprawnień przez prezydenta zarządu spółki Orlen jest obecnie prowadzone pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Płocku. Prezes miał być odpowiedzialny za zarządzenie majątkiem i działalnością gospodarczą spółki, a jego nadużycie polegało na przekazaniu darowizny, która obejmowała środki ochrony osobistej – maski, kombinezony i płyny do dezynfekcji, które miały służyć do walki z wirusem SARS-CoV-2.
Wiadomości o darowiznie z 2020 roku zostały opublikowane na początku lutego bieżącego roku. Śledztwo dotyczy artykułu 296 kodeksu karnego, który odnosi się do wyrządzenia szkody w obrocie gospodarczym. Postępowanie rozpoczęło się we wrześniu 2024 roku na wniosek Prokuratury Krajowej.
Darowizna była przeznaczona dla Fundacji Orlen, która miała dokonać dalszej darowizny na rzecz Urzędu Dobroczynności Apostolskiej w Watykanie, reprezentowanego przez Jałmużnika Papieskiego. Spółka Orlen poniosła straty majątkowe wynoszące 4.237.236,15 zł, które odpowiadały wartości darowanych przedmiotów. Tak więc, jest to przestępstwo zgodne z artykułem 296 § 1 i 3 kk – podaje Prokuratura Okręgowa w Płocku.
Śledztwo zostało początkowo przedłużone do 13 marca 2025 roku, a następnie do lipca bieżącego roku. Powodem przedłużenia była konieczność uzyskania dokumentacji z Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Fundacji Orlen – podał portal wnp.
Orlen poinformował publicznie, że przekazane darowizny miały na celu wsparcie grup najbardziej narażonych na kontakt z pandemią, takich jak jednostki Żandarmerii Watykańskiej, Gwardia Szwajcarska, a także bezdomni, migranci i pacjenci domów opieki.
Jednocześnie Koncern Orlen podał, że darowizna obejmowała 705 tysięcy masek jednorazowych, 30 tysięcy masek firmy Brubeck z Polski, 3,6 tysiąca sztuk płynu do dezynfekcji rąk o pojemności 5 litrów, 3,2 tysiąca sztuk płynu do dezynfekcji powierzchni o pojemności 5 litrów oraz 10 tysięcy kombinezonów ochronnych – dodaje wnp.pl.