Za pomocą aplikacji „Moja Komenda” oraz Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, mieszkańcy mają możliwość efektywnego komunikowania się z policją i wpływania na poprawę swojego bezpieczeństwa. Te innowacyjne narzędzia teleinformatyczne umożliwiają zgłaszanie różnorodnych zagrożeń, a także bezproblemowy kontakt z odpowiedzialnymi za dany obszar dzielnicowymi.
Aplikacja „Moja Komenda” pozwala na szybkie odnalezienie każdego dzielnicowego w kraju. Wystarczy wprowadzić swój adres zamieszkania, aby aplikacja wskazała funkcjonariusza zajmującego się danym rejonem i podała informacje dotyczące jednostki, w której pracuje. Dzielnicowego można również wyszukać wpisując jego imię lub nazwisko. Połączenie z wybranym funkcjonariuszem jest jedynie kwestią jednego kliknięcia. Co więcej, wyszukiwarka dzielnicowych działa też offline, co oznacza, że nie jest wymagane połączenie z internetem do odnalezienia swojego dzielnicowego. Do 10 lutego 2025 roku trwa konkurs SUPERDZIELNICOWY, w którym możemy oddać głos na swojego dzielnicowego i zdobyć atrakcyjne nagrody.
Zaletą aplikacji „Moja komenda” jest również posiadanie bazy teleadresowej wszystkich komend i komisariatów w Polsce, w tym rewirów dzielnicowych oraz posterunków. Aplikacja posiada dwa tryby wyszukiwania informacji: po włączeniu usług lokalizacyjnych na telefonie sama znajduje najbliższe jednostki policji, natomiast w trybie online, wystarczy jedno kliknięcie, aby pokazała trasę do najbliższej komendy lub komisariatu oraz umożliwiła kontakt z dyżurnymi policjantami danej jednostki. Można również wyszukiwać jednostki po nazwie, ulicy lub kodzie pocztowym.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest internetową platformą umożliwiającą wymianę informacji między lokalną społecznością a Policją. Użytkownicy mogą przekazywać zgłoszenia o zagrożeniach w swojej okolicy do weryfikacji przez Policję. W zgłoszeniach można dodawać opisy i zdjęcia, które pomagają w precyzyjnej analizie zgłoszenia. Korzystanie z tej platformy nie wymaga zakładania konta ani podawania danych osobowych czy numeru telefonu.
Warto pamiętać, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępuje potrzeby szybkiej interwencji Policji w przypadkach zagrożenia życia lub zdrowia. W takich sytuacjach należy bezpośrednio korzystać z numeru alarmowego 112.