Pierwszy w historii zabieg przezskórnej plastyki balonowej zastawki aortalnej w płockim szpitalu

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku, położonym na Winiarach, miało miejsce unikalne wydarzenie. Dokonano tam bowiem po raz pierwszy skomplikowanej operacji, której celem było ratowanie ludzkiego życia. To była pierwsza taka operacja w historii tej placówki.

Zabieg, przeprowadzony przez zespół kardiologów z Klinicznego Oddziału Kardiologicznego tego szpitala, polegał na przezskórnej plastyce balonowej zastawki aortalnej. Jak powiedzieli przedstawiciele szpitala, jest to procedura stosowana u pacjentów w poważnym stanie zdrowia, borykających się z ciężkim zwężeniem zastawki aortalnej i doświadczających objawów zagrażających ich życiu. Tacy pacjenci nie kwalifikują się do operacji chirurgicznej. Tym razem zabieg przeprowadzono na pacjencie z ciasną stenozą aortalną, nawracającymi obrzękami płuc i niestabilnością układu krążenia.

Według dr hab. n. med. Agnieszki Wsół, kierownik Klinicznego Oddziału Kardiologicznego, celem operacji jest przygotowanie pacjenta do zabiegu chirurgicznego wymiany zastawki aortalnej lub przezskórnej implantacji sztucznej zastawki (TAVI), a także umożliwienie czasu na dalszą diagnostykę.

Podczas procedury, pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe. Następnie, operator wprowadza specjalny prowadnik przez tętnicę udową, co pozwala umiejscowić w miejscu zwężonej zastawki balon, dobrany na podstawie badania echokardiograficznego. Jak wyjaśnia dr Wsół, podczas operacji elektroda do stymulacji serca jest również wprowadzana do światła prawej komory serca przez żyłę udową. Potem balon jest napełniany mieszanką soli fizjologicznej i kontrastu, co powoduje poszerzenie zwężonej tętnicy. Jednocześnie, wprowadzona elektroda stymuluje serce do szybszego bicia i zapobiega wypadnięciu balonu.

W trakcie całego procesu nadzór nad zabiegiem sprawował dr n. med. Maciej Dąbrowski z Kliniki Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej Narodowego Instytutu Kardiologii. Operatorzy zabiegu to lek. Romuald Korzeniak, lek. Marcin Lewandowski (elektrofizjolog) oraz dr hab. n. med. Agnieszka Wsół, kierownik Oddziału (nadzór echokardiograficzny).

Na Winiarach podkreślają, że wprowadzenie zabiegu walwuloplastyki balonowej zastawki aortalnej do oferty oddziału kardiologicznego rozszerza zakres świadczeń dostępnych dla pacjentów. Przypominają też, że w maju przeprowadzono pierwsze zabiegi rotablacji, a w czerwcu – ablacji.