Remont dwóch głównych arterii komunikacyjnych w Płocku jest już w pełnym toku. Mimo prowadzonych prac, urząd miasta zapewnia ciągły dojazd do prywatnych posesji oraz sądu. Dokładniej mówimy o dwóch ulicach: 8 Pułku Artylerii Lekkiej i Maneżowej, które usytuowane są na terenach po dawnej jednostce wojskowej i prowadzą bezpośrednio do Sądu Rejonowego.
– Zajmiemy się całkowitą renowacją tych miejsc: od nowa zbudujemy system kanalizacji deszczowej, ułożymy świeże nawierzchnie drogowe i chodniki, a także zamontujemy oszczędne oświetlenie. Dodatkowo stworzymy miejsca parkingowe – wyjaśnia Hubert Woźniak, przedstawiciel Referatu Informacji Miejskiej w płockim urzędzie miasta.
Dla remontu przeznaczone zostały dwa odcinki: 200 metrów długości ulicy 8 Pułku Artylerii Lekkiej oraz 300 metrów długości ulicy Maneżowej. Zarządzanie projektem jest w rękach Miejskiego Zarządu Dróg. Przewidywane koszty prac to 4,2 mln zł.
– Zaczęliśmy prace na skrzyżowaniu ulic Maneżowej i Strzeleckiej. Mimo przewidzianych utrudnień, wykonawca zobowiązany jest do zapewnienia dojazdu do wszystkich posesji, a także do Sądu Rejonowego przez cały czas trwania prac. Planujemy zakończyć remont w przyszłym roku – dodaje Hubert Woźniak.
Warto przypomnieć, że patronem ulicy 8 Pułku Artylerii Lekkiej jest jednostka wojskowa powstała w 1918 roku, na początku jako Pułk Artylerii Polowej. Żołnierze tej jednostki uczestniczyli m.in. w walce na froncie polsko-bolszewickim. W 1921 roku pułk został przeniesiony do Płocka, gdzie stacjonował do czasu wybuchu II Wojny Światowej. W lipcu 1938 roku jednostka otrzymała nową nazwę: „8 Płocki Pułk Artylerii Lekkiej imienia Króla Bolesława Krzywoustego”. Nazwa ta została przyznana po tym, jak pułk otrzymał sztandar według wzoru zatwierdzonego przez prezydenta Ignacego Mościckiego – absolwenta płockiej Małachowianki. Podczas kampanii wrześniowej, żołnierze walczyli pod Mławą, a następnie wycofali się do Modlina i Warszawy, gdzie zmuszeni byli do kapitulacji.