Trzeźwiść na drogach Mazowsza – podsumowanie dwudniowej akcji Komendy Miejskiej Policji w Płocku

W celu zwiększenia bezpieczeństwa na drogach Mazowsza, Komenda Miejska Policji w Płocku przeprowadziła dwudniową kampanię pod nazwą „Trzeźwość”. Przez dwa dni funkcjonariusze przeprowadzili kontrolę trzeźwości prawie 800 kierowców.

Akcja odbyła się 14 i 15 października, a jej celem było przetestowanie jak największej liczby kierowców. Policjanci patrolowali zarówno duże arterie komunikacyjne, jak i mniejsze drogi, aby błyskawicznie sprawdzić stan trzeźwości kierowców. Proces ten trwał najwyżej kilkadziesiąt sekund, pod warunkiem, że kierowca był trzeźwy.

Podkomisarz Monika Jakubowska, oficer prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Płocku, poinformowała, że w ramach akcji „Trzeźwość” zatrzymano dwóch kierowców, którzy zdecydowali się prowadzić pojazd będąc pod wpływem alkoholu. Zwraca uwagę na fakt, że nietrzeźwi kierowcy są zagrożeniem nie tylko dla siebie, ale także dla innych uczestników ruchu drogowego.

Policjantka zwraca uwagę, że choć nietrzeźwość nie jest główną przyczyną wypadków, to wpływa na zmiany psychomotoryczne kierowcy, co sprzyja popełnianiu błędów na drodze. Mimo jasno określonych w przepisach prawnych konsekwencji prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu, wiele osób nadal decyduje się na taki krok.

Mimo że liczba wypadków z udziałem pijanych kierowców spada, to statystyki są nadal alarmujące. W 2023 roku w Polsce zanotowano 2074 takie wypadki, które stanowiły 9.9% wszystkich incydentów. Śmierć poniosło w nich 290 osób, co stanowiło 15,3% wszystkich ofiar śmiertelnych.

W Polsce granica dopuszczalnej ilości alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,2 ‰. Stan pomiędzy 0,2 ‰ a 0,5 ‰ określa się mianem „po spożyciu alkoholu”, natomiast powyżej 0,5 ‰ mówimy o stanie nietrzeźwości. Za jazdę „po spożyciu” grozi grzywna od 2500 do 30000 złotych, areszt, 15 punktów karnych i do trzech lat zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. W przypadku stwierdzenia stanu nietrzeźwości kary są znacznie surowsze: od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności (w razie recydywy), od 3 do 15 lat zakazu prowadzenia pojazdów oraz grzywna od 5000 do 60000 złotych.