Wiele lat temu najlepszą alternatywą dla tradycyjnej sieci kanalizacyjnej było zamontowanie na swojej działce zbiornika bezodpływowego. Z czasem popularne szamba stały się mniej atrakcyjną opcją niż przydomowe oczyszczalnie, dlatego dziś wielu właścicieli zastanawia się nad przerobieniem jednej instalacji na drugą. W poniższym artykule wyjaśniamy, czy jest to w ogóle możliwe i w jaki sposób podejść do tematu. Konieczność posiadania szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków pojawia się w przypadku, gdy na danym terenie nie ma gminnej sieci wodno-kanalizacyjnej. Zgodnie z polskim prawem, każde gospodarstwo musi odprowadzać nieczystości w sposób legalny oraz bezpieczny dla środowiska i otoczenia. Przyjrzyjmy się bliżej temu, w jaki sposób można zaopatrzyć się w przydomową oczyszczalnię, szczególnie jeśli posiada się już szambo.
Jak jest różnica między szambem a oczyszczalnią?
Model działania obu rozwiązań jest zupełnie inny i warto zacząć od jego przedstawienia. Szamba są zbiornikami bezodpływowymi, a więc ich zadaniem jest gromadzenie odprowadzonych ścieków, a następnie właściciel musi zlecić specjalistycznej firmie opróżnienie takiego zbiornika. Jeśli chodzi z kolei o przydomowe oczyszczalnie ścieków, są one instalacjami przepływowymi, co oznacza, że trafiające do nich ścieki są oczyszczane, a następnie – już w postaci wody – odprowadza się je automatycznie np. do gleby. Dzięki temu przydomowe oczyszczalnie ścieków są niezwykle ekologiczne, bezobsługowe, praktycznie bezawaryjne, a także tanie w codziennej eksploatacji. To sprawia, że od wielu już lat skutecznie wypierają z rynku szamba.
Czy można przerobić szambo na oczyszczalnię ścieków?
Mimo tego, co na ten temat można znaleźć w internecie, samodzielne przerobienie szamba na oczyszczalnię nie jest możliwe. Wpływa na to wiele czynników, w tym to, że nie sposób wykorzystać zużytego już szamba jako elementu nowej instalacji przepływowej. Chodzi o to, że takie rozwiązanie nie będzie ani wydajne, ani skuteczne, a już na pewno nie przejdzie testów wytrzymałościowych. Mówimy tutaj zarówno o mniej nowoczesnych oczyszczalniach drenażowych, ale też bardzo innowacyjnych systemach biologicznych, w których każdy element musi do siebie idealnie pasować. Jedynym rozwiązaniem jest więc pozbycie się szamba i zastąpienie go stworzoną od podstaw i według najwyższych standardów oczyszczalnią.
Jak zamontować przydomową oczyszczalnię?
W tym celu najlepiej skorzystać z fachowej pomocy, a więc z usług firm, które specjalizują się w tej tematyce. Doradzą, jaki model oczyszczalni sprawdzi się w danym przypadku, opracują plan działania oraz sam projekt oczyszczalni, a także pomogą w kwestiach formalnych. Przydomowe oczyszczalnie ścieków mają to do siebie, że można zastosować je dosłownie w każdych warunkach, nawet na niewielkiej działce – oczywiście, z zachowaniem wymaganych odległości. Jest to na pewno dobra inwestycja, która co prawda jednorazowo obciąży budżet, ale w dłuższej perspektywie będzie tania w użytkowaniu.