Nowe życie dawnego budynku Szkoły Podstawowej nr 3 – przekształcenie w żłobek i biura dla organizacji pozarządowych

Dawny budynek Szkoły Podstawowej nr 3 przy ul. Kossobudzkiego 7 w Płocku, zbudowany w 1979 roku, ma przejść gruntowną metamorfozę jeszcze w tym roku. Urząd miasta Płocka rozpisał przetarg na wykonanie robót związanych z rozbudową i przebudową obiektu oraz zmianą jego pierwotnego przeznaczenia.

Kompleks składa się z trzech części: głównego skrzydła, które do końca sierpnia 2024 r. było domem dla klasy I-III Szkoły Podstawowej nr 3, sali gimnastycznej połączonej cienkim korytarzem z głównym budynkiem oraz skrzydła dydaktycznego. Aktualnie korzysta z niego Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna Nr 1 i tak ma pozostać.

Plan urzędu miasta zakładał początkowo wykorzystanie głównego skrzydła budynku dla Miejskiego Przedszkola nr 17. Niemniej jednak, ostatecznie postanowiono skupić uczniów SP3 w jednym miejscu przy ul. Królowej Jadwigi 4, a budynek po ich przenosinach przeznaczyć na potrzeby najmłodszych mieszkańców miasta i organizacji pozarządowych.

Prezydent Płocka, Andrzej Nowakowski, zwraca uwagę, że realne są plany zwiększenia liczby miejsc dla maluchów w miejskich żłobkach z obecnych 392 do niemal 580. Zmiana ta ma nastąpić dzięki adaptacji budynku przy ul. Kossobudzkiego 7 na przestrzeń dla żłobka oraz wprowadzeniu nowych oddziałów w żłobku przy ul. Kleeberga. Warto dodać, że blisko tego miejsca, na ul. Płoskiego 3, znajduje się już Żłobek Miejski nr 3, co oznacza, że na jednym osiedlu będą działać dwie takie placówki.

Szeroki zakres projektowanych prac przewiduje m.in. zabezpieczenie budynku przed zalaniem podczas opadów deszczu, modernizację istniejących klatek schodowych i stworzenie nowej, instalacje dwóch wind osobowych oraz gastronomicznego dźwigu towarowego dla bloku żywieniowego. W planach jest również wyburzenie niektórych ścian działowych oraz zamontowanie nowych okien i drzwi.

Docelowe pomieszczenia budynku po SP3 mają służyć jako miejsce dla 118 dzieci do lat 3 (parter i pierwsze piętro), a drugie piętro ma zostać zaadaptowane na biura dla organizacji pozarządowych. Przewiduje się także zmiany na zewnątrz budynku, m.in. usunięcie obecnego wyposażenia boisk i siłowni na świeżym powietrzu oraz stworzenie placu zabaw dostosowanego do potrzeb młodszych dzieci. Na zachodniej stronie planowany jest parking dla rodziców korzystających z żłobka i osób odwiedzających biura na najwyższym piętrze, a po wschodniej stronie – taras do opalania dla maluchów.

Zakłada się, że modernizacja głównego skrzydła budynku może zostać zakończona jeszcze w tym roku. Wybrany wykonawca będzie miał 10 miesięcy na realizację umowy. Oferty są przyjmowane do 14 lutego. Po zakończeniu prac budowlanych przewiduje się zakup i montaż niezbędnego wyposażenia, a urzędnicy liczą na to, że placówka zostanie uruchomiona w połowie 2026 r.

Ważne jest jednak podkreślenie, że planowane prace nie obejmują sali gimnastycznej i korytarza łączącego ją z głównym budynkiem, które zostały oddane do użytku Płockiemu Ośrodkowi Kultury i Sztuki. W ramach projektu przewidziano zamknięcie wejścia do sali ze skrzydła głównego i stworzenie osobnego wejścia do niej od strony północnej.